Kiedy po 9 miesiącach ciąży dzieciątko przychodzi na świat, całe dotychczasowe życie rodziców ulega diametralnej zmianie. Często świeżo upieczeni rodzice nie zdaja sobie sprawy, jak bardzo dziecię rozstroi ich dotychczasowy porządek dnia i mając w głowie pewne wyobrażenia tego jak będzie, chcieliby podążać za tymi wyobrażeniami. W rezultacie jednak te wyobrażenia nie znajdują odzwierciedlenia w życiu realnym.
W tej sytuacji chusta może pomóc w dopasowaniu się do nowej sytuacji i lepiej uporać się z obowiązkami domowymi.
Chusta pozwala włączyć dziecko w rutynę dnia codziennego, dzięki czemu rodzice otrzymują więcej swobody dla siebie.
Zamotane dziecię czując bliskość z rodzicem jest zadowolone, a co za tym idzie to również zadowolony rodzic – a właściwie ulga dla niego. Dziecko jest spokojniejsze, a więc i atmosfera rodzinna jest rozluźniona.
Dzięki noszeniu w chuście rodzice stają się pewniejsi siebie i wierzą w swoje kompetencje. Z biegiem czasu rodzice doskonale radzą sobie z motaniem w chustę. Wzmacniają ufność dziecka do siebie (tzn. wzmacnia się ufność bazalna, czyli podstawowe, wrodzone zaufanie między dzieckiem a rodzicem, które w przyszłości pozwala na zbudowanie właściwych relacji z otoczeniem), co powoduje, że noszone dzieci stają się wcześniej samodzielne i pewniejsze siebie.
Chusta również umożliwia bardzo dobrą komunikację. Stały kontakt pozwala lepiej zauważyć mowę ciała i zrozumieć język. Ręce są wolne więc mogą głaskać, przytulać, pieścić. W razie przestraszenia się czy niepewności dziecka można je głosem pocieszyć, uspokoić, można też opowiadać i śpiewać.
Dzięki chuście dziecko ma kontakt wzrokowy z innymi dorosłymi, ma poczucie bezpieczeństwa, zawsze może się wtulić w rodzica kiedy tylko będzie miał na to ochotę.
Jeśli dalej nie masz pewności czy warto, specjalnie dla Ciebie rodzicu, podstawowe korzyści, wyliczone jednym tchem:
- harmonia dnia codziennego - łatwiej Ci będzie odnaleźć się w roli rodzica, jeśli najważniejsza była dla Ciebie Twoja niezależność;
- masz dziecko przy sobie co ułatwia wykonanie prac domowych i ogranicza zagrożenia czyhające na Twe Maleństwo w czasie Twego zaangażowania w prace domowe;
- szybciej i łatwiej poznasz swoje dziecko;
- noszenie zwiększa poziom prolaktyny, a to znów wzmaga laktację, jeśli oczywiście karmisz piersią :P;
- noszone dziecko nie czuje się opuszczone, co powoduje, że rzadziej płacze;
- podczas noszenia nie istnieją ograniczenia architektoniczne (np. schody, krawężniki, wieża, drzwi obrotowe, albo po prostu piaszczysta plaża :P);
- uwalniasz swoje ręce np. dla starszego rodzeństwa lub na zakupy;
- noszenie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej;
- noszenie w chuście wspomaga zachowanie prawidłowej postawy noszącego, co jest utrudnione bez chusty;
- chustę można łatwo spakować – zajmuje niewiele miejsca, więc zawsze można ją mieć przy sobie;
- chustę można zastosować na różne sposoby: może być zarówno nosidłem, ale również posłużyć jako hamak, poduszka do siedzenia, ochroną przed słońcem, okryciem przed zimnem, a także może posłużyć jako przytulanka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz